WAŻNA INFORMACJA

Informujemy żeby nie przekazywać 1% z podatku na rzecz „Leśnego Pogotowia” poprzez jakiekolwiek fundacje i stowarzyszenia. Wszelkie zbiórki pieniężne itp. na cele związane z utrzymaniem, wyżywieniem zwierząt oraz na rozbudowę i modernizację ośrodka bez oficjalnego ogłoszenia na stronie Leśnego Pogotowia są nieprawdziwe. Od 2013 „Leśne Pogotowie” nie korzysta z uprzejmości powyższych organizacji. Skorzystaliśmy z takiej formy pomocy w roku 2010 i 2012. Jednocześnie informujemy ze ośrodek nie jest w żaden sposób wspomagany (finansowo, rzeczowo itp.) przez żadne organizacje – fundacje lub stowarzyszenia. Jednocześnie dziękujemy za pomoc w latach ubiegłych. Jeżeli chcecie Państwo pomagać zwierzętom z „Leśnego pogotowia” to proszę kontaktować się tylko bezpośrednio pod nr telefonu 605-100-179.

 

Aktualności

Październik 2013

Idzie zima – dokarmiajmy zwierzęta

   Czy nam to się podoba czy, nie to zima nadchodzi wielkimi krokami.  Dni stają się coraz krótsze noce coraz dłuższe, już wkrótce pola, lasy, łąki pokryją się białym śniegiem. To trudny czas dla naszych leśnych przyjaciół. Brak pożywienia w zimowej porze często kończy się dla nich tragicznie. Więc pamiętajmy, że trzeba pomagać zwierzakom.  Pamiętajmy również o tych zwierzakach w mieście, szczególnie, kiedy mróz za oknem będzie dawał się we znaki to wystawmy miseczkę z jedzeniem dla bezdomnego, zmarzniętego kota czy psa. Koniec października to dobra pora na rozpoczęcie dokarmiania ptaków. Zatem wystawmy za okna i do ogrodów karmniki. Trzeba pamiętać, żeby ustawić tak karmik, żeby nie miały do niego dostępu drapieżniki np. koty. Jeżeli już raz zaczniemy dokarmiać ptaki to róbmy to regularnie aż do wiosny, bo ptaki raz przyzwyczajone do dokarmiania będą liczyć na naszą pomoc. Dokarmianie zakończyć należy dopiero wiosną jak jest już dostępne inne pożywienie, gdyż przedwiośnie to najtrudniejszy okres dla naszych skrzydlatych sąsiadów, brakuje już naturalnego pożywienia a masa tłuszczowa ciała ptaków jest obniżona. Najlepszą karmą dla ptaków są naturalne składniki jak np. ziarna zbóż ( owies, pszenica, proso itp.), nasiona oleiste (słonecznik, konopie, rzepik, len, mak, nasiona roślin dziko żyjących,) pestki owoców rozdrobnione pestki dyni czy orzechów. Drobno pokrojone owoce np. jabłko, gotowane warzywa np. ziemniaki, gotowany ryż, kasza, pęczak, ale wszystko bez soli, ponieważ gdy jest ograniczony dostęp do wody to solony pokarm może przyczynić się nawet do śmierci ptaków.  Jeżeli jest możliwość to postawmy obok karmnika miseczkę z wodą. Dokarmiając ptaki wodne takie jak np. Łabędzie, kaczki starajmy się unikać karmienia ich pieczywem gdyż pieczywo kwaśnieje w przewodzie pokarmowym ptaków. Najlepszym dla nich pożywieniem są również naturalne ziarna zbóż, takich jak pszenica, owies, kukurydza bardzo chętnie zjadają kapustę pekińską, gotowane ziemniaki, oraz inne warzywa ( bez soli).

Ale nie tylko zimową porą dokarmia się ptaki, bo i leśne ssaki w czasie ostrych zim chętnie korzystaj z leśnych paśników. Dokarmianiem leśnych zwierzaków przede wszystkim powinny zajmować się koła łowieckie. Jednak, jeżeli mamy możliwość i chęć pomocy to skontaktujmy się z najbliższym Nadleśnictwem, lub kołem łowieckim, które podpowie jak, gdzie i czym dokarmiać.  Pamiętajmy jednak, że dokarmianie dzików w pobliżu domostw i osiedli ludzkich może doprowadzić, że dziki przyzwyczajając się do takiej sytuacji staną się uciążliwymi gośćmi a czasami nawet niebezpiecznymi. Okazane serce może przynieść w tym wypadku więcej szkody niż pożytku dla dzików i nas samych.

Uwaga: Pamiętajmy, że zwierzęta to nie jest pojemnik na zepsutą żywność i odpadki. Dokarmianie zwierząt zepsutą, skwaśniałą zapleśniałą karmą prowadzi do chorób i śmierci zwierząt.