WAŻNA INFORMACJA

Informujemy żeby nie przekazywać 1% z podatku na rzecz „Leśnego Pogotowia” poprzez jakiekolwiek fundacje i stowarzyszenia. Wszelkie zbiórki pieniężne itp. na cele związane z utrzymaniem, wyżywieniem zwierząt oraz na rozbudowę i modernizację ośrodka bez oficjalnego ogłoszenia na stronie Leśnego Pogotowia są nieprawdziwe. Od 2013 „Leśne Pogotowie” nie korzysta z uprzejmości powyższych organizacji. Skorzystaliśmy z takiej formy pomocy w roku 2010 i 2012. Jednocześnie informujemy ze ośrodek nie jest w żaden sposób wspomagany (finansowo, rzeczowo itp.) przez żadne organizacje – fundacje lub stowarzyszenia. Jednocześnie dziękujemy za pomoc w latach ubiegłych. Jeżeli chcecie Państwo pomagać zwierzętom z „Leśnego pogotowia” to proszę kontaktować się tylko bezpośrednio pod nr telefonu 605-100-179.

 

Aktualności

Grudzień 2013

Niechciane prezenty

    Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia, to czas, kiedy w każdym domu rozbłyśnie pachnąca zielona choinka a pod nią prezenty.  To czas, kiedy rodzice starają się spełniać wszystkie marzenia swoich pociech. Dzieci często w swoich listach do Mikołaja proszą o jakieś żywe zwierzątko.  Jedne proszą o psa czy kota inne o puchatego króliczka, świnkę morską, czy małego żółwika.  Zanim bezmyślnie postarasz się spełnić życzenia dzieci, zastanów się czy twoja pociecha i Ty podołasz nowym obowiązkom.  Pamiętaj, że żywe zwierzątko to poważny obowiązek niejednokrotnie na długie lata. 

Zwierzę nie jest rzeczą, jest czującym stworzeniem wymagającym naszej uwagi do końca swoich dni.  Nie będzie go można odstawić na półkę jak niechcianego pluszaka. Zanim zdecydujesz się na kupno jakiegokolwiek zwierzęcia, poświęć czas na zdobycie odpowiedniej wiedzy o zwierzęciu, które masz zamiar kupić. Dowiedz się, jakie problemy mogą Cię czekać z wychowaniem danego zwierzaka i zastanów się czy im podołasz. Dowiedz się, jakie będą koszty jego utrzymania, opieki weterynaryjnej i sprawdź wcześniej czy twoje dziecko nie ma alergii na sierść, pióra a czasem nawet na karmę dla zwierząt.   W ten sposób zadbasz o zdrowie i bezpieczeństwo swojego dziecka i oszczędzisz smutnego losu zwierzakowi. Zwierzę ma być radością dla twojego dziecka, ale nie może być początkiem gehenny dla zwierzęcia. Bardzo często radość z nieprzemyślanego prezentu mija wraz ze świętami. Los takich zwierząt jest bardzo róży. Zdarza się, że przyjmujemy zwierzęta wyrzucane do śmieci, wypuszczane do lasu a przez co skazywane na śmierć, bo to nie jest ich naturalne środowisko. Na szczęście są ludzie, którzy potrafią przyznać się do popełnionego błędu i przywożą takie zwierzęta do schronisk azylów i przytulisk. Jednak nie jest to rozwiązaniem problemu. Najczęściej taki los spotyka króliczki, świnki morskie, chomiki tchórzofretki. Ale ostatnio coraz częściej różne gady np. żółwie, węże czy jaszczurki.

 

Zatem pamiętaj, że podjęcie się opieki nad jakimkolwiek zwierzęciem powinno być bardzo świadomą i przemyślaną decyzją!