WAŻNA INFORMACJA

Informujemy żeby nie przekazywać 1% z podatku na rzecz „Leśnego Pogotowia” poprzez jakiekolwiek fundacje i stowarzyszenia. Wszelkie zbiórki pieniężne itp. na cele związane z utrzymaniem, wyżywieniem zwierząt oraz na rozbudowę i modernizację ośrodka bez oficjalnego ogłoszenia na stronie Leśnego Pogotowia są nieprawdziwe. Od 2013 „Leśne Pogotowie” nie korzysta z uprzejmości powyższych organizacji. Skorzystaliśmy z takiej formy pomocy w roku 2010 i 2012. Jednocześnie informujemy ze ośrodek nie jest w żaden sposób wspomagany (finansowo, rzeczowo itp.) przez żadne organizacje – fundacje lub stowarzyszenia. Jednocześnie dziękujemy za pomoc w latach ubiegłych. Jeżeli chcecie Państwo pomagać zwierzętom z „Leśnego pogotowia” to proszę kontaktować się tylko bezpośrednio pod nr telefonu 605-100-179.

 

Dobre rady

Kiedy i czym dokarmiać ptaki i inne zwierzaki

   Czy nam to się podoba czy, nie to zima nadchodzi wielkimi krokami.  Dni stają się coraz krótsze noce coraz dłuższe, już wkrótce pola, lasy, łąki pokryją się białym śniegiem. To trudny czas dla naszych leśnych przyjaciół. Brak pożywienia w zimowej porze często kończy się dla nich tragicznie. Więc pamiętajmy, że trzeba pomagać zwierzakom.  Pamiętajmy również o tych zwierzakach w mieście, szczególnie, kiedy mróz za oknem będzie dawał się we znaki to wystawmy miseczkę z jedzeniem dla bezdomnego, zmarzniętego kota czy psa. Koniec października to dobra pora na rozpoczęcie dokarmiania ptaków. Zatem wystawmy za okna i do ogrodów karmniki. Trzeba pamiętać, żeby ustawić tak karmik, żeby nie miały do niego dostępu drapieżniki np. koty. Jeżeli już raz zaczniemy dokarmiać ptaki to róbmy to regularnie aż do wiosny, bo ptaki raz przyzwyczajone do dokarmiania będą liczyć na naszą pomoc. Dokarmianie zakończyć należy dopiero wiosną jak jest już dostępne inne pożywienie, gdyż przedwiośnie to najtrudniejszy okres dla naszych skrzydlatych sąsiadów, brakuje już naturalnego pożywienia a masa tłuszczowa ciała ptaków jest obniżona. Najlepszą karmą dla ptaków są naturalne składniki jak np. ziarna zbóż ( owies, pszenica, proso itp.), nasiona oleiste (słonecznik, konopie, rzepik, len, mak, nasiona roślin dziko żyjących,) pestki owoców rozdrobnione pestki dyni czy orzechów. Drobno pokrojone owoce np. jabłko, gotowane warzywa np. ziemniaki, gotowany ryż, kasza, pęczak, ale wszystko bez soli, ponieważ gdy jest ograniczony dostęp do wody to solony pokarm może przyczynić się nawet do śmierci ptaków.  Jeżeli jest możliwość to postawmy obok karmnika miseczkę z wodą. Dokarmiając ptaki wodne takie jak np. Łabędzie, kaczki starajmy się unikać karmienia ich pieczywem gdyż pieczywo kwaśnieje w przewodzie pokarmowym ptaków. Najlepszym dla nich pożywieniem są również naturalne ziarna zbóż, takich jak pszenica, owies, kukurydza bardzo chętnie zjadają kapustę pekińską, gotowane ziemniaki, oraz inne warzywa ( bez soli).

Ale nie tylko zimową porą dokarmia się ptaki, bo i leśne ssaki w czasie ostrych zim chętnie korzystaj z leśnych paśników. Dokarmianiem leśnych zwierzaków przede wszystkim powinny zajmować się koła łowieckie. Jednak, jeżeli mamy możliwość i chęć pomocy to skontaktujmy się z najbliższym Nadleśnictwem, lub kołem łowieckim, które podpowie jak, gdzie i czym dokarmiać.  Pamiętajmy jednak, że dokarmianie dzików w pobliżu domostw i osiedli ludzkich może doprowadzić, że dziki przyzwyczajając się do takiej sytuacji staną się uciążliwymi gośćmi a czasami nawet niebezpiecznymi. Okazane serce może przynieść w tym wypadku więcej szkody niż pożytku dla dzików i nas samych.

Uwaga: Pamiętajmy, że zwierzęta to nie jest pojemnik na zepsutą żywność i odpadki. Dokarmianie zwierząt zepsutą, skwaśniałą zapleśniałą karmą prowadzi do chorób i śmierci zwierząt.

 

Zwierzęta to nie zabawki !

    Rodzice starają się spełniać wszystkie marzenia swoich pociech. Dzieci często proszą o jakieś żywe zwierzątko.  Jedne proszą o psa czy kota inne o puchatego króliczka, świnkę morską, czy małego żółwika.  Zanim bezmyślnie postarasz się spełnić życzenia dzieci, zastanów się czy twoja pociecha i Ty podołasz nowym obowiązkom.  Pamiętaj, że żywe zwierzątko to poważny obowiązek niejednokrotnie na długie lata.  Zwierzę nie jest rzeczą, jest czującym stworzeniem wymagającym naszej uwagi do końca swoich dni.  Nie będzie go można odstawić na półkę jak niechcianego pluszaka. Zanim zdecydujesz się na kupno jakiegokolwiek zwierzęcia, poświęć czas na zdobycie odpowiedniej wiedzy o zwierzęciu, które masz zamiar kupić. Dowiedz się, jakie problemy mogą Cię czekać z wychowaniem danego zwierzaka i zastanów się czy im podołasz. Dowiedz się, jakie będą koszty jego utrzymania, opieki weterynaryjnej i sprawdź wcześniej czy twoje dziecko nie ma alergii na sierść, pióra a czasem nawet na karmę dla zwierząt.   W ten sposób zadbasz o zdrowie i bezpieczeństwo swojego dziecka i oszczędzisz smutnego losu zwierzakowi. Zwierzę ma być radością dla twojego dziecka, ale nie może być początkiem gehenny dla zwierzęcia. Bardzo często radość z nieprzemyślanego prezentu mija po kilku dniach, kiedy to zaczynają się pierwsze problemy, bo nie ma, kto wyprowadzić pieska na spacer albo, kto nakarmi królika czy świnkę morską. Los takich zwierząt jest bardzo różny. Zdarza się, że przyjmujemy zwierzęta wyrzucane do śmieci, wypuszczane do lasu a przez co skazywane na śmierć, bo to nie jest ich naturalne środowisko. Na szczęście są ludzie, którzy potrafią przyznać się do popełnionego błędu i przywożą takie zwierzęta do schronisk azylów i przytulisk. Jednak nie jest to rozwiązaniem problemu. Najczęściej taki los spotyka króliczki, świnki morskie, chomiki tchórzofretki. Ale ostatnio coraz częściej różne gady np. żółwie, węże czy jaszczurki. Zatem pamiętaj, że podjęcie się opieki nad jakimkolwiek zwierzęciem powinno być bardzo świadomą i przemyślaną decyzją.

 

Sylwestrowy koszmar

Jak co roku wszyscy hucznie żegnają Stary Rok i witają Nowy. Dla ludzi jest to kilka czasem kilkanaście godzin wyśmienitej zabawy, której towarzyszą głośna muzyka, sztuczne ognie i fajerwerki. Ale nie zapominajmy o tym, że wokół nas i z nami żyją zwierzęta, dla których ten jeden wieczór jest jednym wielkim stresem i udręką a dla niektórych kończy się śmiercią. Nie tylko psy i koty cierpią, ale i dzikie zwierzęta, które reagują na ogół instynktownie dużym lękiem, który związany jest z poczuciem zagrożenia dla ich zdrowia i życia. W myśl polskiego prawa używanie fajerwerków nie może szkodzić w żaden sposób ludziom ani zwierzętom. Zatem zanim odpalicie sztuczne ognie, petardy czy fajerwerki zastanówcie się czy w waszym sąsiedztwie nie przebywają zwierzęta, które mogą ucierpieć.

Liczymy na wyrozumiałość i wspaniałomyślność wszystkich ludzi dobrej woli, którym życzymy dobrej zabawy w czasie, której będą pamiętali o zwierzętach.

 

Co mówi prawo w tym zakresie :

Odnosząc się  do problemu traktowania zwierząt i narażenia ich na krzywdę w związku z używaniem wyrobów pirotechnicznych, istotne jest wskazanie, że zgodnie z art. l ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002, z późn. zm.) zwierzę nie może być traktowane jak rzecz i należy się mu poszanowanie, jak też ochrona i opieka. Zachowania rażące w dobro, jakim jest życie, zdrowie albo bezpieczeństwo zwierzęcia, w zależności od naruszonego dobra, wyczerpują znamiona wykroczeń lub przestępstw, a ich ściganie następuje z urzędu, po uzyskaniu informacji o zdarzeniu.

Użytkowanie wyrobów pirotechnicznych, w tym także powszechne stosowanie w okresie świątecznym tzw. fajerwerków, określają przede wszystkim następujące regulacje prawne:

   - ustawa z dnia 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego (Dz. U. Nr 117, poz. 1007, z późn. zm.),

   - ustawa z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. Nr 67, poz. 679, z późn. zm.),

   - rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z dnia 29 lipca 2005 r. w sprawie wykazu wyrobów pirotechnicznych, na których nabywanie, przechowywanie lub używanie nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia (Dz. U. Nr 158, poz. 1329).