Natychmiastowej pomocy ze strony człowieka wymagają:
- Ptaki, które padły ofiarą zwierząt domowych ( psy, koty) i w wyniku poturbowania mogą mieć liczne obrażenia wewnętrzne niewidoczne na pierwszy rzut oka.
- Ptaki ranne i poturbowane z licznymi widocznymi, krwawiącymi ranami, paraliżem lub złamaniem kończyn, ofiary zderzenia z szybą, ofiary wypadków samochodowych.
- Ptaki - pisklęta bardzo młode, pokryte puchem lub nie, które wypadły z gniazda.
- Ptaki – podloty, które przebywają poza gniazdem i przez dłuższy czas nie przychodzą do nich rodzice z pokarmem. Ale tu zalecamy ostrożność zanim weźmiesz takiego ptaka z jego naturalnego środowiska skontaktuj się z nami lub najbliższym ośrodkiem rehabilitacyjnym dla dzikich zwierząt i opisz sytuację.
- Ptaki – zagniazdowniki bez ewidentnej obecności rodzica niekoniecznie w ich najbliższym otoczeniu, jeżeli jesteś świadkiem, że np. matka zginęła pod kołami samochodu lub padła ofiarą drapieżnika to w takich wypadkach na pewno należy zaopiekować się pisklęciem.
W powyższych przypadkach jak najszybciej skontaktuj się z nami tel : 605-100-179 lub powiadom odpowiednie służby : miejscowy Urząd Miasta lub Urząd Gminy, Policję, Straż Miejską, Lasy Państwowe lud Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w celu przekazania ptaka do najbliższego ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt.
Pierwsza pomoc zanim ptak trafi pod opiekę specjalistów.
- Podać świeżą, czystą wodę o temperaturze pokojowej, najlepiej zakraplaczem, aby uniknąć zachłyśnięcia się ptaka, co może spowodować, nawet śmierć szczególnie piskląt.
- Pamiętajmy o zapewnieniu ciszy i spokoju, żeby nie narażać ptaka na dodatkowy stres.
- W przypadki piskląt należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze i zapewnić im ciepło np. przy pomocy lampki biurowej z 40 watową żarówką. ( ale nie przegrzać).
- Nie podajemy ptakom żadnego pożywienia do czasu aż nie ustalimy gatunku ptaka. Jeżeli masz problem z rozpoznaniem gatunku wyślij zdjęcie telefonem na nr tel: 605-100-179 lub mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Do transportu ptaka najlepiej nadaje się niewielkie tekturowe pudełko z otworkami wyścielone np.: miękką tkaniną, ręcznikami papierowymi, papierem toaletowym).
- Pamiętajmy, że młode ptaki wychowane w domu przez człowieka nieposiadającego odpowiedniej wiedzy i doświadczenia nigdy nie wrócą do natury ze względu na brak przystosowania do życia na wolności. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby ptaki trafiły jak najprędzej do odpowiedniej placówki, która ułatwi im powrót do ich naturalnego środowiska.
Aby uzyskać fachową poradę na temat znalezionego ptaka możesz zadzwonić, zadać pytanie lub przesłać zdjęcie zwierzaka na adres Leśnego Pogotowia Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na nr tel 605-100-179 .